Masz pytanie? Zadzwoń! - 725 021 503
Sprawdź mnie na:

Krążki międzykręgowe – drużyna kręgosłupa

Fizjon - Fizjoterapia i chiropraktyka Daniel Gunia

Czym są ów magiczne krążki \ dyski międzykręgowe? Czy faktycznie mamy do czynienia z „wypadaniem” dysków? Czy mogą boleć?

Krążek, czy dysk, międzykręgowy składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich, znajdujący się centralnie, to jądro miażdżyste – galaretowaty twór otoczony silnymi włóknami kolagenowymi, które tworzą pierścień włóknisty – drugą składową krążka. Zadaniem jądra miażdżystego jest zapewnienie kręgosłupowi maksymalnej elastyczności, prawidłowej amortyzacji wstrząsów oraz umożliwienie przenoszenia dużych obciążeń. Pierścień włóknisty z kolei, ma utrzymać jądro miażdżyste na miejscu (między kręgami).

Wiele warstw pierścienia oraz najbardziej zewnętrzna chrząstka, są mocno przytwierdzone do sąsiadujących kręgów. Nie ma więc możliwości, żeby dysk „wypadł” sobie z pomiędzy kręgów podczas jakiegoś nagłego ruchu lub urazu. Jeśli nic nie wypada, to nie można też niczego „nastawić” z powrotem. ()mit obalony()

Faktem jednak jest, że silny uraz lub powtarzające się przeciążenia kręgosłupa mogą uszkadzać warstwy pierścienia włóknistego, przez co jądro miażdżyste będzie mogło przemieszczać się dalej na zewnątrz w stronę uszkodzeń. Im więcej popękanych warstw pierścienia, tym dalej na zewnątrz przemieszcza się jądro – mamy do czynienia z przepukliną jądra miażdżystego. W momencie, kiedy pęknie blaszka graniczna, czyli ostatnia warstwa pierścienia, jądro wylewa się poza kręgi – mamy do czynienia z sekwestrem jądra miażdżystego i jest to stan wymagający natychmiastowej operacji.

Zewnętrzne części krążka międzykręgowego unerwione są przez nerw zatokowo-kręgowy, a jeśli coś jest unerwione, to może boleć 😉

Powiększająca się przepuklina jądra miażdżystego może drażnić zakończenia nerwowe nerwu zatokowo-kręgowego. Dodatkowo, jeśli kolejne warstwy pierścienia pękają, organizm dąży do naprawy uszkodzonych struktur, a robi to poprzez wywołanie w danej okolicy stanu zapalnego! Pięć składowych owego stanu to:

– zaczerwienienie (rubor) – tego akurat nie widzimy w przypadku dysku 😉

– ból (dolor) – aha!

– podwyższona temperatura (calor) – ciepło wspomaga gojenie tkanek 😉

– obrzęk (tumor) –> wzrost ciśnienia -> drażnienie zakończeń nerwowych -> ból! Aha! 

– zaburzenie funkcji tkanki (functio laesa) – na czas gojenia 😉Problemy dyskowe będą jeszcze przewijać się przez serię wpisów, ale myślę poruszyliśmy najważniejsze kwestie na temat krążka, jego uszkodzeń i powstałego przez to bólu 😉

Fizjon - Fizjoterapia i chiropraktyka Daniel Gunia

Cześć! Jestem Daniel - Fizjoterapeuta i Chiropraktyk.
Młody, głodny wiedzy, dociekliwy, empatyczny i zawsze chętny do pomocy fizjoterapeuta. Od 2015 roku, kiedy to na dobre rozpocząłem swoją przygodę z praktyką fizjoterapeutyczną, nieustanie pogłębiam wiedzę i doskonalę swoje umiejętności zarówno badania jak i leczenia. Dobrze przeprowadzony wywiad i badanie diagnostyczne stanowi bardzo ważną część mojej pracy z pacjentem, ponieważ precyzyjne zlokalizowanie źródła problemu, to połowa sukcesu.

Umów się na wizytę!