Fizjon – Daniel Gunia
Zarezerwuj termin wizyty
Fizjoterapia – zdolności ruchowe są kluczowe
Fizjoterapia jest zawodem medycznym, którego głównym celem jest utrzymywanie, poprawa i przywracanie zdolności ruchowych i ogólnie rozumianego zdrowia człowieka. Łączy w sobie pozytywny wpływ ruchu w postaci indywidualnie dobranych ćwiczeń, gimnastyki i treningu medycznego, zabiegów fizykalnych, które obejmują zabiegi rozgrzewające, chłodzące, światłolecznictwo, pole magnetyczne, elektroterapię i inne czynniki, które przyśpieszają regenerację organizmu ludzkiego oraz technik manualnych takich jak masaż, czy terapia manualna!
Co robi fizjoterapeuta i dlaczego to pomaga?
Zgłaszając się do fizjoterapeuty otrzymasz kompleksową opiekę związaną z konkretną dolegliwością. Każdy zabieg poprzedza obszerny wywiad, w którym padają pytania o zgłaszany problem, choroby współistniejące, przebyte urazy, wypadki czy operacje. Przyjmowane leki, aktywność fizyczną, stres i metody radzenia sobie z jego skutkami i wiele innych. Ocenia się wyniki badań obrazowych, badań krwi i innych.
Następnie przechodzi się do testów diagnostycznych, w którym ocenia się pracę układu ruchu, trzewi jamy brzusznej, powięzi, tkanki nerwowej i całej reszty. Jak po nitce do kłębka, dochodzi się do domniemanego źródła dolegliwości, po czym podejmowane są działania, w celu rozwiązania problemu. Pracuje się więc z przyczyną dolegliwości, a nie z objawami! Pacjent również jest zaangażowany w proces powrotu do zdrowia w postaci indywidualnie dobranych ćwiczeń i treningu, który ma na celu utrzymać efekty terapii i zapobiec ponownym urazom!
Praktycznie identyczny proces jak u Chiropraktyka! Różnica polega na tym, że fizjoterapia jest zawodem medycznym, tak więc poza prywatnym gabinetem, fizjoterapeutę możecie spotkać w przychodniach i szpitalach, na różnych oddziałach, gdzie pomagają w powrocie do zdrowia osobom zmagającym się z dolegliwościami poszczególnych układów.
Jakie problemy może pomóc rozwiązywać fizjoterapia?
Z jakimi problemami można udać się do takiego fizjoterapeuty? I tu znowu, bardzo podobnie, jak u Chiropraktyka! Urazy i uszkodzenia stawów, takie jak skręcenia, zwichnięcia, złamania, bóle i choroby kręgosłupa, takie jak dyskopatia, rwa kulszowa czy tzw. Korzonki. Ponad to bóle głowy, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia równowagi, wady postawy, napięty kark, bruksizm. Cieśń nadgarstka, łokcie tenisisty i golfisty, zamrożony bark, problemy bioder, kolan i stawów skokowych, a także bóle brzucha i problemy trawienne, bolesne miesiączki, nietrzymanie moczu, okres ciąży i połogu, zastoje, obrzęki i wiele, wiele innych.
Podczas gdy ścieżka 99% ludzi w tym kraju, doznająca jakiegokolwiek urazu, czy problemu wygląda jak droga Zbawiciela na Golgotę, zaczynając od łykania leków przeciwbólowych, czekając w kolejce na wizytę u lekarza rodzinnego, po czym w końcu dostając się na wizytę otrzymuje się kwitek na wizytę u lekarza specjalisty (ortopedy, czy neurologa) i receptę na kolejne leki! Zazwyczaj lekarz specjalista albo kieruje chorego na fizjoterapię, albo na operację, która wydaje się być konieczna, po czym tak, czy siak chory kończy w gabinecie fizjoterapeuty! A przecież można tak prosto URAZ -> FIZJOTERAPIA!
Dlaczego warto wybrać fizjoterapię?
Szczerze polecam, w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości, kiedy to czeka się na wizytę u medyka jakiejkolwiek specjalności, a cierpienie wielokrotnie przekracza 10/10, udać się na wizytę do sprawdzonego Fizjoterapeuty, czy Choropraktyka! Obecnie owi specjaliści posiadają ogromną wiedzę, posługują się szeregiem testów diagnostycznych i doskonale wiedzą, czy dana dolegliwość jest możliwa do „naprawy” tu i teraz, czy jednak konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w celu potwierdzenia przyczyny problemu. Bardzo często już pierwsza wizyta przynosi ogromną ulgę, a otrzymane zalecenia pozwalają komfortowo doczekać wizyty u lekarza.
Podsumowując, Fizjoterapeuci to wykształceni medycy, którzy mają szerokie pojęcie o pracy z ludzkim organizmem, kompleksowo patrzący na kwestie fizyczną, mechaniczną, biochemiczną oraz psychologiczną pacjenta. Warto udać się do takiego specjalisty z jakąkolwiek dolegliwością narządu ruchu, kręgosłupa, jamy brzusznej, czy nawet w kwestii profilaktyki, aby upewnić się, że Nasze ciało działa prawidłowo!
Cześć! Jestem Daniel - Fizjoterapeuta i Chiropraktyk.
Młody, głodny wiedzy, dociekliwy, empatyczny i zawsze chętny do pomocy fizjoterapeuta. Od 2015 roku, kiedy to na dobre rozpocząłem swoją przygodę z praktyką fizjoterapeutyczną, nieustanie pogłębiam wiedzę i doskonalę swoje umiejętności zarówno badania jak i leczenia. Dobrze przeprowadzony wywiad i badanie diagnostyczne stanowi bardzo ważną część mojej pracy z pacjentem, ponieważ precyzyjne zlokalizowanie źródła problemu, to połowa sukcesu.