Fizjon – Daniel Gunia
Zarezerwuj termin wizyty
Kinesiotaping – kolorowe plastry, którymi to pooklejani są często Nasi sportowi idole! Cóż to takiego i jak to działa?
Dynamiczne plastrowanie, czyli właśnie Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, której głównym wskazaniem jest zniwelowanie bólu, obrzęku i napięcia mięśniowego, które towarzyszą urazom, zwyrodnieniom stawów i wadom postawy. Wykorzystanie Kinesiotapingu pozwala na dużo szybszy powrót do sprawności oraz utrzymaniu efektów terapeutycznych wyniesionych z gabinetu Fizjoterapeuty, czy Chiropraktyka.
Jak działa Kinesiotaping?
Plastry Kinesiotape wykonane są z przepuszczającej powietrze bawełny i kleju akrylowego. Posiadają parametry zbliżone do właściwości skóry ludzkiej przez co doskonale odwzorowują jej pracę i wspomaga procesy pod nią przebiegające.
W zależności od sposobu naklejenia taśmy, ma ona określone działanie.
Rodzaje aplikacji Kinesiotape prezentują się następująco:
- aplikacja mięśniowa
- aplikacja limfatyczna
- aplikacja więzadłowa
- aplikacja powięziowa
- aplikacja przeciwbólowa
- aplikacja funkcjonalna
Naklejona na ciało taśma unosi naskórek zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą a powięzią i mięśniami, co sprzyja lepszej pracy układu limfatycznego. Chłonka zaczyna krążyć sprawniej – zachodzi naturalny drenaż limfatyczny, zmniejsza się obrzęk i następuje przyspieszenie regeneracji tkanek. Więcej miejsca i mniejsze ciśnienie w miejscu problemu zmniejsza podrażnienie receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu, przez co dolegliwości stają się mniej dokuczliwe. Spada także nadmierna wrażliwość skóry na bodźce – dotyk, ciepło czy zimno.
Taśmy stosowane w Kinesiotapingu są pozbawione jakichkolwiek substancji chemicznych, które mogłyby przeniknąć przez skórę i negatywnie oddziaływać na ciało. Choć powrót do zdrowia jest zazwyczaj długotrwały, to pierwsze efekty aplikacji Kinesiotapingu są natychmiastowe. Zmniejsza się napięcie mięśniowe w miejscu naklejenia plastra, a także ustępują dolegliwości bólowe odczuwane przez Pacjenta. Kinesiotaping stanowi formę biernej podpory dla mięśni, stąd chętnie wykorzystują go sportowcy.
Kinesiotaping – wskazania
Zastosowanie metody Kinesiotapingu jest niezwykle skuteczne w przypadku leczenia wielu schorzeń, zarówno o łagodnym, jak i ostrym przebiegu:
- Urazy, kontuzje i wady kręgosłupa
- Obrzęki limfatyczne
- Zespoły bólowe kończyn, w tym nerwobóle
- Terapia blizn
- Ból o podłożu zwyrodnieniowym
- Porażenia nerwu
- Siniaki, które spowodowane zostały urazem
- Wady ustawienia stóp
Kinesiotaping można wykorzystywać praktycznie na każdą część ciała, zarówno na kończyny, plecy, brzuch, jak i twarz.
Mieliście już ponaklejane plasterki? Pomogło? 😀
Trzymajcie się zdrowo Moi Drodzy! Pozdrawiam, Daniel!
Cześć! Jestem Daniel - Fizjoterapeuta i Chiropraktyk.
Młody, głodny wiedzy, dociekliwy, empatyczny i zawsze chętny do pomocy fizjoterapeuta. Od 2015 roku, kiedy to na dobre rozpocząłem swoją przygodę z praktyką fizjoterapeutyczną, nieustanie pogłębiam wiedzę i doskonalę swoje umiejętności zarówno badania jak i leczenia. Dobrze przeprowadzony wywiad i badanie diagnostyczne stanowi bardzo ważną część mojej pracy z pacjentem, ponieważ precyzyjne zlokalizowanie źródła problemu, to połowa sukcesu.