Fizjon – Daniel Gunia
Zarezerwuj termin wizyty
Fizjoterapia Sportowa – Dlaczego ma znaczenie?
Fizjoterapia sportowa ma potężne znaczenie w walce zarówno o najwyższe pozycje, na najwyższych zawodach, gdzie liczy się każdy detal, jak i w stawaniu się lepszą wersją siebie, każdego dnia.
Czy w fizjoterapii pracuje się z osobami zdrowymi, sprawnymi? Ze sportowcami?
Yes, of course, natuerlich, jawohl, absolument! I cieszy mnie bardzo to, że przychodzą do mnie również ludzie, którzy są zdrowi, ćwiczą, dbają o siebie i zależy im na tym, żeby taki stan trzymał się jak najdłużej!
Jak wygląda praca fizjoterapeuty ze sportowcami?
Fizjoterapia sportowa to bardzo szerokie pojęcie modelu pracy z osobami aktywnymi fizycznie i w zależności od rodzaju aktywności, ich częstotliwości i stopnia zaawansowania, będzie wyglądała nieco inaczej.
Bardzo ważnym elementem fizjoterapii sportowej jest prewencja urazów! Czy jedziemy po medal na olimpiadę i trenujemy 10 razy w tygodniu z obciążeniami wielokrotnie przekraczającymi fizjologiczne możliwości 96 procent mieszkańców planety Ziemia, czy biegamy co weekend po parku szykując się na bieg sołtysa podczas dożynek w pobliskiej wsi, każdy z Nas chce jakiekolwiek kontuzje omijać szerokim łukiem! Ciało człowieka to mechanizm, który musi się ruszać, ale żeby ten ruch był ergonomiczny, wydajny i bezpieczny, każda jego składowa musi działać prawidłowo. W jaki sposób sprawdzamy to u siebie w gabinecie?
Fizjoterapia dla sportowców – Wrocław
Po pierwsze primo – w fizjoterapii sportowej – czy to w trakcie treningów, czy przed rozpoczęciem aktywności, należy sprawdzić jakość sygnałów nerwowo-mięśniowych, czyli jak układ nerwowy zarządza poszczególnymi mięśniami. I tutaj, cała na biało, wjeżdża Moja Ukochana Kinezjologia i jej test mięśniowy! Przy wykorzystaniu ów testu sprawdzamy wydolność pracy mięśni kończyn dolnych i brzucha u piłkarzy, skoczków i innych biegaczy, kontrolujemy mięśnie obręczy barkowej i tułowia u pływaków, lekkoatletów, piłkarzy ręcznych, czy siatkarzy i wiele innych! Jeśli wszystko działa prawidłowo i mięśnie reagują odpowiednim napięciem, utrzymujemy taki stan. Jeśli, któraś grupa mięśniowa jest osłabiona, szukamy przyczyny takiego stanu rzeczy, dochodzimy do źródła problemu, rozwiązujemy je i dajemy zalecenia, aby pozytywny efekt utrzymać!
Ponad to, sprawdza się ułożenie miednicy i kończyn dolnych, aby obciążenia podczas aktywności rozkładały się symetrycznie, ułożenie obręczy barkowej, każdego odcinka kręgosłupa i pozostałych stawów, aby jakikolwiek ruch wykonywany był maksymalnie ergonomicznie i wydajnie!
Fizjoterapeuta sportowy we Wrocławiu
Po drugie primo – w fizjoterapii sportowej – najczęściej w trakcie trwania treningów, ale również w okresie przygotowania do startów oraz po sezonie – należy zadbać o jakość tkanki poddawanej obciążeniom i tutaj bardzo dobrze sprawdza się masaż! Masaż sportowy z elementami pracy z powięzią, masaż powięziowy, masaż tkanek głębokich, każdy z nich sprawdza się dobrze, poprawia elastyczność tkanek, poprzez ich rozgrzanie i rozciągnięcie poprawia ukrwienie, a tym samym odżywienie tkanek, regeneruje, relaksuje i wzmacnia pracę układu mięśniowo – szkieletowego. Taki zabieg, połączony z indywidualnie dobraną suplementacją, dietą oraz wsparciem mentalnym (na co również u Nas kładziemy nacisk – Kod Emocji) prowadzi do utrzymania dobrego zdrowia, przez długi czas!
Po trzecie primo – w fizjoterapii sportowej – również w razie kontuzji, urazów i przeciążeń, dążymy do jak najszybszego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Dobiera się zabiegi w taki sposób, aby zmaksymalizować możliwości regeneracji organizmu, wzmocnić osłabioną, uszkodzoną strukturę i umożliwić jej pełne wygojenie. Tutaj również świetnie sprawdza się Kinezjologia, Masaż, Pinoterapia, Kinezjotaping, Chiropraktyka i Naturopatia ze swoim szerokim spojrzeniem na wsparcie biochemii ustroju w powrocie do zdrowia!
Podsumowując – co mówi fizjoterapeuta sportowy
Każda osoba aktywna fizycznie czerpie wiele korzyści ze współpracy z fizjoterapeutą. Nie tylko w powrocie do zdrowia po kontuzji, ale też osiąganiu lepszych wyników sportowych. Wszystkie podejmowane wspólnie działania mają na celu poprawę ruchomości w stawach, zwiększenie sprężystości i elastyczności tkanek, utrzymanie prawidłowego wzorca ruchu, koordynacji i możliwości regeneracji.
Cześć! Jestem Daniel - Fizjoterapeuta i Chiropraktyk.
Młody, głodny wiedzy, dociekliwy, empatyczny i zawsze chętny do pomocy fizjoterapeuta. Od 2015 roku, kiedy to na dobre rozpocząłem swoją przygodę z praktyką fizjoterapeutyczną, nieustanie pogłębiam wiedzę i doskonalę swoje umiejętności zarówno badania jak i leczenia. Dobrze przeprowadzony wywiad i badanie diagnostyczne stanowi bardzo ważną część mojej pracy z pacjentem, ponieważ precyzyjne zlokalizowanie źródła problemu, to połowa sukcesu.