Masz pytanie? Zadzwoń! - 725 021 503
Sprawdź mnie na:

Traumy, wzorce ucieczki, układ nerwowy

Fizjon - Fizjoterapia i chiropraktyka Daniel Gunia

Dzisiaj temat niezwykle istotny, bo powszechny i wszechobecny. Któż z nas nie doznał kiedyś jakiegokolwiek urazu?

Skręcenia, zwichnięcia stawów skokowych, kolan, upadki na biodra, tyłek, urazy nadgarstków, łokci, barków, uderzenia w głowę, wypadki komunikacyjne i wiele, wiele innych.

Możecie wyobrazić sobie teraz mnie w roli Huberta Urbańskiego, który w ostatnim pytaniu o milion czyta Wam następujące pytanie:

Jak myślicie, jak długo nasz układ nerwowy pamięta o przebytym urazie?

  • a) dzień
  • b) miesiąc
  • c) rok
  • d) dłużej niż rok

Wasza odpowiedz brzmi? 😀

Ostatecznie?

Definitywnie?

Otóż, okazuje się, ze zdecydowanie dłużej niż rok! (Teraz Ci z Was, którzy tak odpowiedzieli mogą zbić sobie 5! :D). Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat! Prawdę mówiąc, do momentu kiedy tej informacji z układu nerwowego zwyczajnie nie „usuniemy”. Przez ten cały czas przetrwałe wzorce „obronne”, czy wzorce „ucieczki” zaburzają pracę układu nerwowego przez co utrzymuje on nasz organizm w napięciu obronnym, nawet jeśli dany uraz już dawno się wygoił, a my praktycznie o nim zapomnieliśmy.

Dwa, a w zasadzie trzy, newralgiczne miejsca, w których odbija się pamięć o tych urazach to stawy skokowe i połączenie między głową a kręgosłupem szyjnym.

Takich przetrwałych wzorców „ucieczki” możemy doszukiwać się, kiedy stan pacjenta nie poprawia się znacząco po terapii, lub mamy do czynienia z nagminnie powtarzającymi się kontuzjami, czy urazami.

Na szczęście obecna wiedza daje nam niezbędne narzędzia do pracy w takich przypadkach 😉

Czy macie tego rodzaju problemy? Czy nagminnie powtarzają się Wam kontuzje w jednym obszarze ciała? A może macie problem, z którym walczycie już na prawdę długo i nic, ani nikt nie jest w stanie Wam pomoc? Dajcie znać, może faktycznie Wasz układ nerwowy pamięta coś, co nie daje mu normalnie pracować 😉

Pozdrawiam, Daniel!

KLUCZ:

Fizjon - Fizjoterapia i chiropraktyka Daniel Gunia

Cześć! Jestem Daniel - Fizjoterapeuta i Chiropraktyk.
Młody, głodny wiedzy, dociekliwy, empatyczny i zawsze chętny do pomocy fizjoterapeuta. Od 2015 roku, kiedy to na dobre rozpocząłem swoją przygodę z praktyką fizjoterapeutyczną, nieustanie pogłębiam wiedzę i doskonalę swoje umiejętności zarówno badania jak i leczenia. Dobrze przeprowadzony wywiad i badanie diagnostyczne stanowi bardzo ważną część mojej pracy z pacjentem, ponieważ precyzyjne zlokalizowanie źródła problemu, to połowa sukcesu.

Umów się na wizytę!